Friday, February 13, 2015

Małżeński Dekalog znaleziony w starej gazecie mojej Babci

Robiąc porządki na strychu,  w starych dokumentach znalazłam zapiski mojej babci - zakurzone przestarzałe papierzyska, które w rękach same się rozpadały ze starości. W końcu leżały tam sporo czasu. Między tymi wszystkimi papierami, moją szczególną uwagę przykuła gazeta która jest tylko 4 lata młodsza ode mnie- została wydana 1991 roku, a na pierwszej stronie  "Małżeński dekalog" . Wydał mi się ciekawy - więc publikuje.


       Wersja z gazety 

( w gazecie było napisane że dekalog jest 80-letni , więc dziś ma 103 lata )

1. Nie bądź nigdy powodem sprzeczki z mężem, lecz gdy uniknąć jej nie możesz, przetrwaj ją odważnie – zwycięstwo w pierwszej sprzeczce podniesie Cię na przyszłość w opinii męża.

 2. Nie zapominaj, że poślubiłaś człowieka, nie bóstwo. Niech Cię zatem nie zdumiewają jego słabości.

 3. Nie żądaj zbyt wiele pieniędzy od Twego męża. Raczej staraj się zaoszczędzić z pensji, którą On Tobie wyznacza.

 4. Jeśli stwierdziłaś u Twego męża brak serca, pamiętaj, iż ma on także żołądek. Apelując do jego żołądka za pomocą ugotowanych potraw, możesz w końcu wzruszyć jego serce.

 5. Czasem tylko, ale nie za często, zostaw mu ostatnie słowo. To mu pomoże, a Tobie nie zaszkodzi.

 6. Powinnaś czytać gazety w całości, nie tylko historie skandalików i kronikę wypadków. Mąż Twój będzie przyjemnie zdziwiony, że może rozmawiać ze swoją żoną o kwestiach ogólnych, a nawet polityce.

 7. Nie bądź gwałtowną, ani ostrą w kłótniach z własnym mężem. Pomnij zawsze, że był czas w Twym życiu, kiedy uważałaś go nieledwie za półboga.

8. Powinnaś od czasu do czasu przyznawać Twemu mężowi, że wie on nieco więcej od Ciebie, ostatecznie bowiem nie możesz być nieomylną.

9. Jeżeli Twój mąż jest dzielnym człowiekiem, bądź mu przyjacielem. Jeśli nie, bądź mu doradcą.

 10. Powinnaś szanować krewnych Twego męża, szczególnie jego Matkę, boć ona kochała go wcześniej niż Ty!


Biorąc pod uwagę fakt iż wydaje mi się że za mocno jest skierowany tylko do kobiet , postanowiłam trochę pozmieniać i zrobić wersję dla Niego ...
1. Nie bądź nigdy powodem sprzeczki z żoną, lecz gdy uniknąć jej nie możesz, przetrwaj ją odważnie – zwycięstwo w pierwszej sprzeczce podniesie Cię na przyszłość w opinii żony.

 2. Nie zapominaj, że poślubiłeś kobietę, nie bóstwo. Niech Cię zatem nie zdumiewają jej słabości.

 3. Nie żądaj zbyt małych wydatków od swojej żony. Raczej staraj się docenić iż wiąże koniec z końcem.

 4. Jeśli stwierdziłeś u swojej żony  brak umiejętności w kuchni - nie  myśl tylko o swoim żołądku, nie krytykuj jej . Pamiętaj że ona ma serce i swoje uczucia - pomóż jej  w kuchni, bądź sam ugotuj obiad :)

 5. Czasem tylko, ale nie za często, zostaw jej ostatnie słowo. To jej pomoże, a Tobie nie zaszkodzi.

 6. Powinieneś czytać gazety w całości, nie tylko rubrykę sportową. Żona Twoja będzie przyjemnie zdziwiona, że może rozmawiać ze swoim mężem o kwestiach ogólnych, a nawet serialach.

 7. Nie bądź gwałtowny, ani ostry w kłótniach z własną żoną. Przypomnij sobie, że był czas w Twym życiu, kiedy uważałeś ją za boginie.

8. Powinieneś od czasu do czasu przyznawać Swojej żonie, że wie ona nieco więcej od Ciebie, ostatecznie bowiem nie możesz być nieomylny.

9. Jeżeli Twoja żona jest dzielną  kobietą, bądź jej przyjacielem. Jeśli nie, bądź jej doradcą.

 10. Powinieneś szanować krewnych Swojej  żony, szczególnie jej  Matkę, bo ona kochała ją wcześniej niż Ty!


Jutro walentynki, więc warto przeczytać 103 letni dekalog, pamiętać o nim nie tylko w dzień zakochanych - ale każdego dnia. Pielęgnować swoją miłość do partnera/partnerki i wzajemnie przykładać się by uczucia z każdym dniem były silne. Tak by byt dni codziennych nie wymazał tego co było piękne -  nie stłumił wszystkich pozytywnych relacji...
2 Comments

Dziękuję za poświęcony czas i komentarz :)
Jeżeli blog Ci się spodobał - zaobserwuj!
Komentarze wulgarne i spamowe nie będą akceptowane.