Sunday, October 12, 2014

Chce jeść sam
Dzieci bardzo szybko stawiają sobie nowe zadania czasem większe czasem mniejsze i różnie im to wychodzi , ale jeżeli coś nie wyjdzie to nie należy za to karcić dziecka .
 Dziś otrzymałam pytanie czy pozwolić dziecku 16 miesięcy na jedzenie samemu , nie wiem co zrobić bo połowa obiadku jest na nim i na podłodze a gdy zabieram łyżeczkę i chcę sama nakarmić  to się złości .

Jeżeli maluch chce jeść już sam w takim wieku to mu na to pozwólcie ,  bo potem problem może być odwrotny gdy się zabrania , dziecko się zniechęci  i w próżniejszym czasie będziecie szukać terminu jak nauczyć samodzielnego jedzenia i zachęcić by chociaż chciało spróbować jeść sam . To bardzo dobrze gdy dziecko wyraża chęć jedzenia samemu  czym szybciej tym lepiej na początku jest ciężko bo pociecha potrafi nieźle nabałaganić więc można pierw zacząć od podawania potraw które tak nie nabrudzą takich jak mielony kotlecik , racuszek , kanapeczki pokrojone w kosteczkę itd.itp...
Wiadomo że na obiad nie da się kanapek dlatego też warto zastosować inne triki takie jak ceratkę pod krzesełko to zawsze lepsze bo szybko przepłukać można ją pod kranem  niż potem prać i suszyć  dywan pół dnia .
Bardzo dobrze też sprawdza się śliniaczek dla pociechy są też bardziej funkcjonale śliniaki niż takie tradycyjne które w świetny sposób ochroni dziecięce ubranko . Tu na pewno wybierzesz śliniak dla swojego samodzielnego zucha  w który warto się zaopatrzyć  :

śliniaki i fartuszki

śliniaki z rękawami

śliniaki


A gdy dziecko opanuje już sztukę jedzenia to jaka radość i duma dla rodzica gdy słyszy się " łał ma nie całe dwa latka a tak już sam ładnie je ". Życzę powodzenia w nauce jedzenia a przede wszystkim dużo cierpliwości bo ona naprawdę będzie potrzebna .1 Comments

  1. bardzo fajny pomysł z tą folią, chociaż u mnie w kuchni to dywanów nie ma i mój 10 miesięczniak je tak jak umie :) czasem jest czysto, a czasem jakby tornado przeszło :)

    ReplyDelete

Dziękuję za poświęcony czas i komentarz :)
Jeżeli blog Ci się spodobał - zaobserwuj!
Komentarze wulgarne i spamowe nie będą akceptowane.