Saturday, November 8, 2014

Spójrz na swój biustpixaby
Piersi należy badać i wie o tym chyba każda kobieta , wiele kobiet kontroluje systematycznie swój biust , ale niestety też wiele bagatelizuje sprawę . Wie że trzeba to robić, lecz nie robi tego wcale , jednym wydaje się że lepiej nie wiedzieć o chorobie, bo to wyrok śmierci , jeszcze innym że to może ich nie dotyczyć, bo niby dlaczego. Jest to bardzo mylne zdanie , ponieważ im szybciej wykryje się chorobę , tym szybciej zacznie się leczenie i większa szansa na wyzdrowienie , także warto o tym pamiętać , samobadanie nic nie kosztuje i zajmuje mało czasu .

Samobadanie piersi to podstawowe badanie , które pozwala na wczesne wykrycie zmian w piersi . Takie badanie powinno wykonać się przynajmniej raz w miesiącu, 4/5 dnia po zakończeniu miesiączki , najlepiej w dwóch etapach .

 Najpierw powinno się obejrzeć piersi , stanąć na wprost przed lustrem, zobaczyć czy nie ma zmian w ich wielkości , kształcie , kolorze skóry czy brodawek, oraz obejrzeć je z profilu prawego i lewego w tym celu trzeba spleść dłonie z tyłu głowy . W ten sposób sprawdzisz czy piersi są symetrycznie ułożone a następnie trzeba się pochylić, zobaczyć czy nie ma żadnych pofałdowań , czy brodawki nie są wyciągnięte.

Drugi etap to badanie dotykowe, pozycja leżąca i stojąca. W celu przeprowadzenia badania, należy położyć się wygodnie na plecach i podłożyć prawą rękę pod głowę , lewą wykonać badanie. Dzięki temu pierś przesunie się w kierunku mostka, dając lepszy dostęp i ułatwi przeprowadzenie badania . Badanie należy przeprowadzić bardzo dokładnie, nie pomijając żadnego fragmentu piersi robiąc ruchy w kształcie okręgów , promieniste lub góra-dół, pamiętając trzeba też o zbadaniu węzłów chłonnych, pod pachą, bo rak piersi może dawać przeżuty , należy sprawdzić pachę i dołki nadobojczykowe czy nie ma tam guzków . Takie same czynności wykonuje się z drugą piersią , podkładając lewą rękę a prawą powtarzając wszystko od początku .Sposoby badania ;

Ruch w kształcie okręgów ; zaczyna się od zatoczenia największego koła w obwodzie piersi , wykonując przy tym małe kółka , prostopadle do kierunku ruchu , przesuwając ruchem spiralnym , zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki .

Ruch promienisty ; Należy podzielić pierś podobnie do tarczy zegara , przesuwać dłoń od brodawki w kierunku godziny dwunastej , następnie 1,2,3...itd. zataczając niewielkie koła .

Ruch góra-dół ; Pierś dzieli się na wąskie pionowe paski , następnie kieruje się ruchy ręki góra-dół zataczając przy tym niewielkie koła


Gdy zauważy się jakieś niepokojące zmiany , guzki , nieprawidłowości należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dalszych badań .Oto niektóre symptomy, które mogą cię zaniepokoić ;


 • Masz powiększone węzły chłonne pod pachą 
 • Coś wycieka z brodawki 
 • Brodawka lub jej otoczka jest owrzodzona lub zmieniła kształt 
 • Brodawki, przebarwienia, lub pieprzyki  które miałaś zmieniły kolor / powiększyły się 
 • Wyczuwasz pod pachą lub w piersi, zgrubienie / guzek 

Samobadanie piersi, jest badaniem profilaktycznym , nieinwazyjnym może wykonać je każda kobieta. Dbaj o swoje piersi, spójrz na swój biust, nie daj się rakowi . . .


Ja to zrobiłam a Ty - Czy Ty też to zrobiłaś ?PIXABY


2 Comments

 1. świetny post i przydatny ! ♥
  Jestem u Ciebie chyba po raz pierwszy prawda? Ale z pewnością nie ostatni ! ;)
  Zapraszam do mnie :)

  ReplyDelete
 2. Bardzo przydatne informacje , wlasnie tego szukalam.

  ReplyDelete

Dziękuję za poświęcony czas i komentarz :)
Jeżeli blog Ci się spodobał - zaobserwuj!
Komentarze wulgarne i spamowe nie będą akceptowane.