Sunday, November 16, 2014

Spraw by męski skarb nie przestał cię cieszyć


W Polsce rocznie jest 10 tysięcy nowych rozpoznań raka prostaty a około 5 tysięcy mężczyzn umiera na ten nowotwór . Raka prostaty można wykryć poprzez badanie "per rectum " i badanie poziomu PSA, antygenu swoistego dla tego nowotworu. Nie wstydź się badania, to normalne że możesz, ale lepiej przełamać wstyd i  sprawdzić czy się jest zdrowym, w porę zareagować.

Powiem ci że lekarz już jaj, podobnych do twoich widział i trzymał w rękach pełno, mniejszych/większych  i uwierz  dla lekarza z tej dziedziny, to nie robi różnicy jakie masz ważne żeby były zdrowe. Dlatego musi je sprawdzić.Teraz pewnie sobie myślisz  'no i co że widział wiele, ja swoich nie pokarze, przecież nic mi nie jest, nie boli, to jestem zdrowy'.nie będę się rozbierał by pokazywać to i owo . 

Rak jąder czy prostaty, tak jak każdy inny rak, nie musi od razu sprawiać dolegliwości, jest bardzo podstępny i przebiegły a na jaw wychodzi często dopiero wtedy gdy ciężko go wypędzić, lub nawet gdy jest to już nie możliwe.  Stosowanie zasad profilaktyki, pozwala zapobiec niebezpiecznym problemom zdrowotnym i może uratować życie. Rak jest wyleczalny jeżeli wcześnie jest wykryty, jest większa szansa na całkowite wyzdrowienie .


Tak jak kobiety robią regularnie samobadanie piersi , tak samo panowie powinni robić sobie samobadanie jąder , panowie w każdym wieku.

 Oprócz wizyty u urologa każdy pan powinien raz w miesiącu, sam obserwować siebie i poświęcić około 3 minut by sprawdzić czy wszystko jest w porządku, takie badanie najlepiej wykonać pod prysznicem lub w ciepłej kąpieli. Skura worka mosznowego jest wtedy miękka i rozluźniona, łatwiej można wykryć wszelkie niedoskonałości, każde jądro powinno być badane osobno .

Wskazówki jak zrobić samobadanie jąder


 • najpierw między kciukiem a palcem wskazującym przetaczaj jądro delikatnie sprawdzaj czy wyczuwasz jakiekolwiek grudki, zgrubienia, nierówności .Jeżeli wyczuwasz jakiekolwiek wymienione zmiany, zgłoś się niezwłocznie do lekarza.

 • Sprawdzaj czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia chropowata, jeżeli stwierdzisz że tak jest wymaga to konsultacji z lekarzem.

 • Zwróć uwagę przy kolejnych badaniach czy, np; któreś jądro się nie powiększyło . Należy patrzeć też na skórę moszny pod kątem zaczerwienienia, zmiany zabarwienia, powierzchni . Jeżeli zaobserwujesz zmiany od ostatniego badania, bądź jeżeli już przy pierwszym badaniu coś cię zaniepokoi lepiej udaj się do lekarza 

Panowie tak więc do dzieła , chrońcie i dbajcie o to, co czyni was mężczyznami (nie chodzi o wąsy :))


7 Comments

 1. Zapraszam do konkursu z Oasap :) http://divanaurlopie.blogspot.de/2014/11/oasap-giveaway.html

  pozdrawiam!

  ReplyDelete
 2. Przydatny post szkoda ,że nie trafił tu jakiś Pan tylko ja ;) pozdrawiam

  ReplyDelete
 3. Zgadza się, problem jest poważny. Właście przez pośrednio przez ten nowotwór zainteresowałem się ziołolecznictwem. Trzeba dbać o siebie nawet jako dwudziestokilkuletni mężczyzna. Nie ma reguły, ale przez nadwagę i siedzący tryb życia zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania. Dodatkowo mężczyźni po 45 roku życia powinni regularnie się badać, a nie czekać na pierwsze widoczne objawy. Wtedy może być za późno.
  Pozdrawiam http://naturalniezdrowy.com.pl/

  ReplyDelete
 4. Bardzo dobrze ze zwrócilas na ten temat uwagę. Zawsze mówi się o zagrożeniu kobiet... Obserwujemy mężczyznach cisza.
  Również obserwuję.

  ReplyDelete
 5. Po prostu my kobiety musimy zadbać o naszych mężczyzn i pomóc im w podjęciu decyzji wybrania się do lekarza. Tak prawdę mówiąc to badanie powinno być włączone w pakiet badań okresowych.

  ReplyDelete
 6. Polecę post mojemu mężowi :) dobra robota !

  ReplyDelete
 7. Super że o tym napisałaś. Sprytnie podeślę link mężowi do poczytania w tzw. między czasie :) pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
  Zapraszam na mój blog - klik!!! ;)

  ReplyDelete

Dziękuję za poświęcony czas i komentarz :)
Jeżeli blog Ci się spodobał - zaobserwuj!
Komentarze wulgarne i spamowe nie będą akceptowane.